Muzeum Guggenheima

Bez wątpienia jednym z najciekawszych budynków świata jest Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. To słynne muzeum sztuki współczesnej znajduje się w Upper East Side na Manhattanie. W murach galerii znajdują się zbiory malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, modernistycznego oraz współczesnego. Wyjątkowe muzeum Guggenheima zostało zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta, amerykańskiego architekta, czerpiącego inspirację z natury.

Muzeum Guggenheima jest zachwycającą budowlą w białym kolorze. Owalna bryła tego obiektu zdecydowanie wyróżnia się na tle wszystkich innych budynków. Niezwykle prezentuje się również jej wnętrze, przywodzące na myśl wielką spiralę, zwężającą się ku dołowi. Modernistyczna bryła muzeum Guggenheima jest znakomitym przykładem architektury organicznej, mimo swej monumentalności sprawia wrażenie wyjątkowo lekkiej.

Wchodząc do wnętrza tej przepięknej galerii, nietrudno zapomnieć o znajdujących się w niej obrazach, skupiając uwagę wyłącznie na niezwykłej architekturze budynku.