Niewątpliwie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak groźna może być burza, zwłaszcza jeśli dojdzie do sytuacji, w której piorun uderzy w drzewo, albo w jakiś budynek. Dlatego też powinniśmy dokładać starań, aby mieć pewność, że zostały wykorzystane wszelkie możliwe rozwiązania, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych skutków takiej sytuacji. Aby jednak tak się stało, musimy dopilnować, żeby na naszym budynku pojawiła się odgromówka. Tylko wówczas będziemy mogli czuć się bezpiecznie, ponieważ instalacje odgromowe przygotowywane są przez specjalistów i dopasowywane do konkretnego budynku. Budowa instalacji odgromowej musi być dobrze zaplanowana, tak abyśmy mieli pewność, że wszystkie elementy naszego budynku zostały nią objęte, bo tylko wówczas odgromówka na dachówce będzie spełniała swoje zadanie.

Co to jest piorunochron dobrze wiedzieć

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie może się pojawić, jeśli w jakiś budynek uderzy piorun. To oznacza, że ludzie, którzy mają małe budynki, w których nie ma obowiązku dopilnowania, aby założone zostały na nich instalacje odgromowe, rezygnują z tego typu rozwiązań. Niestety, to nie jest dobra decyzja ponieważ może mieć to katastrofalne skutki w czasie burzy.

Dlatego też warto wiedzieć, co to jest piorunochron, tak abyśmy zrozumieli, dlaczego tak ważne jest jego zamontowanie. Wówczas na naszym budynku znajdą się zwody poziome, które będą tworzyły na dachu specjalną siatkę i zwody pionowe, które będą poprowadzone do ziemi. Taka odgromówka musi otaczać wszystkie elementy naszego budynku, jak również te, które znajdują się na dachu. To oznacza, że musimy mieć pewność, że wszystko zostało odpowiednio poprowadzone, bo tylko wówczas odgromówka na dachówce spełni swoje zadanie i da nam pewność, że w razie uderzenia pioruna, zostanie on poprowadzony prosto do ziemi i nie wyrządzi żadnej szkody. Musimy wiedzieć, że budowa instalacji odgromowej to nie tylko zwody pionowe i poziomie, ale również elementy, które zapewnią nam odpowiednie połączenie między nimi. Co więcej, mamy także przewód odprowadzający, zacisk probierczy, jak i uziom pionowy. Każdy z tych elementów musi być na odpowiednim miejscu, abyśmy mieli pewność, że instalacje odgromowe faktycznie będą w prawidłowy sposób spełniały swoje zadanie. Dlatego też, jeśli odgromówka ma spełnić swoje zadanie, to zanim zostanie założona, w pierwszej kolejności należy wykonać niezbędne obliczenia, także te, które będą określały wskaźnik zagrożenia piorunowego.

To od niego będzie zależało jaka odgromówka na dachówce ma być zamontowana i jaka technologia powinna być tutaj wykorzystana. Jedynie w tym momencie będziemy mieli pewność, że wszystko będzie działało tak jak powinno, a my będziemy mogli czuć się całkowicie bezpiecznie przebywając w takim budynku.

Odgromówka będzie skuteczna, jeśli wszystko będzie działało tak jak powinno

Kiedy już wyliczyliśmy jaki jest wskaźnik zagrożenia piorunowego i określiliśmy jaką technologię należy wykorzystać, musimy jeszcze zwrócić uwagę na inne elementy. Z pewnością będą do nich należały te związane ze starannością z jaką zostanie wykonana budowa instalacji odgromowej. Czy wszystkie jej elementy zostały połączone w odpowiedni sposób, czy nie pojawiły się jakieś miejsca, w których nie doszło do połączenia poszczególnych zwodów. Jeśli chcemy mieć pewność, że takie instalacje odgromowe faktycznie prawidłowo spełnią swoje zadanie podczas uderzenia pioruna, to musimy do ich założenia zatrudnić fachowców. Takich, którzy mają w tym zakresie odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że taka odgromówka będzie należycie zamontowana, a dodatkowo jeszcze będziemy mieli gwarancję, że taka instalacja będzie spełniała swoją funkcję przez wiele lat.

Warto wiedzieć co to jest piorunochron i jakie elementy muszą się pojawić, abyśmy mieli pewność, że wszystko będzie działało tak jak powinno. Może się okazać, że takie instalacje odgromowe nie są kosztowne, a mogą nam zapewnić bezpieczeństwo na wysokim poziomie.

Polecane posty