Oświetlenie w domu czy budynku przeznaczonym do prowadzenia dowolnej działalności to ważna kwestia. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby przestrzeń ta była należycie zaaranżowana i co za tym idzie również funkcjonalnie oświetlona. Jak wiadomo, typów lamp i opraw jest naprawdę wiele i są one instalowane w różnych miejscach w zależności od potrzeb. W pewnych sytuacjach dość istotną kwestią okazuje się oświetlenie schodów, ponieważ jest ono poniekąd dekoracją, jednakże szalenie praktyczną. Ładnie oświetlane schody prezentują się wspaniale po zmroku i w nocy, a jednocześnie poruszanie się na nich jest łatwe i bezpieczne. Wszystko to bez konieczności zapalania świateł sufitowych czy ściennych, co sumarycznie przekłada się na mniejsze zużycie energii. Zazwyczaj bowiem przy stopniach montuje się oprawy lub listwy ledowe.

Wyłącznik schodowy – idealny w domu jednorodzinnym czy hotelu

Za sprawą odpowiedniego oświetlenia nadajemy wnętrzom klimat, a przy tym sprawiamy, że stają się one bardziej praktyczne. Schody są w tym aspekcie specyficzne i nie zawsze myślimy o tym, by je dodatkowo oświetlać, jednakże ma to uzasadnienie.

Wspomniane powyżej względy związane z bezpiecznym poruszaniem się po nich w nocy jest tutaj kluczowym argumentem. Oprócz samych opraw czy listwy LED ważny jest też wyłącznik schodowy. Ma on nieco inną konstrukcję techniczną aniżeli standardowe włączniki stosowane w przypadku innych typów oświetlenia. Najlepiej zostawić kwestię doboru fachowcom, jacy będą wszystko montować. Oni wiedzą, jakie elementy wybrać, by spełniły swoje zadanie w optymalny sposób. Systemy oświetlenia schodowego są coraz powszechniej instalowane w domach jednorodzinnych, ale także w blokach mieszkalnych. Stanowią też częsty widok w hotelach, pensjonatach czy w salach kinowych bądź teatrach.

Jaki wyłącznik schodowy wybrać, aby działał bez zarzutu?

Jak w przypadku wszelkich akcesoriów elektrycznych i związanych z oświetleniem, tak i tutaj najlepiej postawić na wysoką jakość. Najważniejsze jest bowiem to, aby zdecydować się na produkty renomowanej marki, bo wiemy zazwyczaj, czego się po niej spodziewać.

Układ oświetlenia schodowego ma swoją charakterystykę i jeśli wszystko ma działać jak należy, szukanie na siłę oszczędności z pewnością nie stanowi dobrego rozwiązania. Kwestią otwartą pozostaje, na jakiej zasadzie oprawy czy listwy schodowe mają się aktywować. Opcji na wyłącznik schodowy jest kilka. Poza tradycyjnym przyciskiem ściennym coraz powszechniej wybiera się na aktywację czujnikiem ruchu. W przypadku posiadania w swoim domu instalacji typu smart home można pokusić się o dalej idącą konfigurację uzależniającą działanie tego oświetlenia chociażby od pory dnia i nocy. Konsument powinien sam zdecydować, która z opcji odpowiada mu najbardziej.

Wyłącznik schodowy – często wymieniane specyficzne cechy techniczne

Jednym z dość ciekawych i znaczących aspektów działania takich wyłączników jest to, że mogą one pracować w swoistym obwodzie. Oznacza to, że aktywacja oświetlenia może mieć miejsce z różnych miejsc w obiekcie – na przykład na jednym lub drugim końcu schodów. To dość typowe w przypadku bloków mieszkalnych, gdzie przycisk włączający światło może być zlokalizowany na różnych kondygnacjach, a wciśnięcie go w dowolnym miejscu sprawi, że zapalą się te same lampy na całej długości ciągu komunikacyjnego.

Przy wykonywaniu oświetlenia w danym miejscu wyłącznik schodowy trzeba dobrać z uwzględnieniem miejscowych potrzeb. Pomocą może oczywiście służyć fachowiec, który zajmie się konfiguracją całości.

Polecane posty