Czasami jest tak, że patrzymy na jakieś pomieszczenie i kompletnie nie mamy pomysłu, w jaki sposób powinno być ono urządzone. Innym razem może się okazać, że dokładnie mamy zaplanowane co i jak, ale mimo wszystko możemy mieć problem z dobraniem odpowiednich mebli czy kolorów, bo jednak co innego oglądać zdjęcia, które prezentują dany styl aranżacji wnętrz, a co innego wyszukiwać poszczególne elementy, które mają znaleźć się w naszym salonie. Dlatego też, jeśli interesuje nas styl prowansalski, to powinniśmy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z nim, na sprawdzenie różnych możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie poszczególnych mebli. Wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, jak powinna prezentować się aranżacja naszego salonu, co koniecznie musimy się w nim znaleźć, a z czego powinniśmy zrezygnować, jeśli chcemy, aby pojawił się w nim styl prowansalski.

Co nam oferuje styl prowansalski?

Zanim przejdziemy do ostatecznego urządzania salonu w naszym domu, musimy popatrzeć na różne style, aby móc z całą pewnością powiedzieć, który faktycznie się nam podoba. To oznacza, że warto poznać cechy charakterystyczne poszczególnych stylów, bo wówczas łatwiej też będzie nam je od siebie odróżnić. Jeśli chodzi o styl prowansalski, to przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że stawiać musimy tutaj na minimalizm. Im mniej mebli, im one delikatniejsze, tym ciekawiej będzie się prezentował nasz salon. Zwłaszcza jeśli z delikatnymi meblami zestawimy masywniejsze narożniki czy sofy, na których będziemy mogli usiąść, aby wypocząć po całym dniu. Dodatkowo jeszcze powinniśmy mieć świadomość, że styl prowansalski przede wszystkim oferuje nam jasne kolory. To oznacza, że w naszych wnętrzach powinna dominować biel, ewentualnie delikatne odcienie beżu. Czasami pojawia się również szarość, jednak ona stosowana jest raczej jako przełamanie danego wystroju, albo wyraźne oddzielnie jednej przestrzeni od drugiej, jak chociażby salonu od kuchni.

Niewątpliwie styl prowansalski powinien nam się kojarzyć z jasnymi i minimalistycznymi wnętrzami.

Jakie rozwiązania oferuje styl prowansalski?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli mamy taką aranżację wnętrz, jaką oferuje nam styl prowansalski, to przede wszystkim istotne będą dodatki. Całe wnętrze jest jasne, a to oznacza, że możemy sobie pozwolić na trochę ciemniejsze, bardziej wyraziste dodatki, które będą odpowiadały za nadanie ciepła i przytulności. Dlatego też w naszym salonie, który jest urządzony w stylu prowansalskim mogą pojawić się elementy drewniane, jak i kanapa, która będzie w kolorze zielonym, żółtym czy niebieskim. Niezwykle istotne jednak będzie to, aby tych kolorów nie było za dużo, aby były one tylko takimi punktami na tle bieli, jak również żeby trzymać się jednego z nich. Warto też powiedzieć, że styl prowansalski świetnie będzie pasował zarówno do salonu, który jest duży, jak i do takiego, który jest stosunkowo niewielki. Jeśli lubimy jasne wnętrza, a jednocześnie uwielbiamy się otaczać naturalnymi materiałami, to z pewnością powinniśmy zobaczyć, co nam oferuje styl prowansalski. Dodatkowo jeszcze musimy podkreślić, że mamy tutaj przede wszystkim jasne kolory, a to będzie powodowało, że nawet niewielkie pomieszczenia, będą się wydawały optycznie większe. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz styl prowansalski będzie przytulny i ciepły, to musimy zadbać o odpowiednie, kolorowe dodatki. Warto jednak wybierać te, które będą w ciepłych kolorach, bo wówczas efekt końcowy będzie dokładnie taki jak oczekiwaliśmy i co więcej, może się okazać, że przejdzie on nasze najśmielsze oczekiwania. Koniecznie też powiedzmy, że taki styl prowansalski cieszy się sporym zainteresowaniem, a to oznacza, że nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem inspiracji, które w mniejszym lub większym stopniu będziemy mogli wykorzystać we własnym domu. Możliwości jest sporo, jednak pamiętajmy, że styl prowansalski stawia na minimalizm i na naturalne materiały.

Jeśli będziemy się tego trzymać, uzyskamy efekt o jakim marzyliśmy.

Polecane posty