Ściany z ceramiki tradycyjnej

Ceramika tradycyjna, to po betonie komórkowym i silikatach, jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Tak samo jak każdy inny ma on swoje wady i zalety.

Jakie są jego charakterystyczne cechy? Tradycyjne pustaki ceramiczne to przede wszystkim materiał o wiele cięższy niż ceramika polaryzowana. Dzięki temu jest to oczywiście budulec o większej trwałości, ale jednocześnie mniejszej izolacji termicznej.

Skonstruowana z niego ściana, na pewno wymagać będzie dodatkowego ocieplenia. To czy użyjemy w tym celu styropianu czy wełny mineralnej zależy w dużej mierze od naszych preferencji.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że wełna bardziej przepuszcza parę wodną i jest nieco mniej wytrzymałym materiałem niż styropian. Ściany wykonane z ceramiki tradycyjnej to najczęściej konstrukcje dwuwarstwowe: najpierw budujemy ścianę nośną, a na niej układamy izolację termiczną.

Wiele firm oferuje dziś gotowe zestawy do wykonania całej izolacji cieplnej – skorzystanie z takiej oferty jest o wiele lepsze niż samodzielne dobieranie poszczególnych elementów.