Urządzamy salon, czyli najważniejsze porady

Salon, często zwany także pokojem dziennym, zazwyczaj pełni najważniejszą funkcję w całym mieszkaniu i jest być może najważniejszym pomieszczeniem naszego domu. Dla niektórych salon to przede wszystkim przestrzeń dla rodziny, inni z kolei widzą tam przede wszystkim reprezentację domu.

Nie zmienia to jednak faktu, że salon powinniśmy urządzić w sposób prawidłowy niezależnie od jego najważniejszych zadań. Wszak to właśnie tam spędzamy z reguły największą ilość naszego wolnego czasu – nie tylko zresztą odpoczywamy, ale również jemy, bawimy się czy przyjmujemy gości lub rodzinę.

Na jakie aspekty powinniśmy więc zwrócić największą uwagę? Mówi się, że salon idealny to pomieszczenie jasne, przestronne i funkcjonalne. Nic więc dziwnego, że bardzo dużą uwagę trzeba zwrócić uwagę właśnie na to, jak salon oświetlany jest przez światło dzienne oraz czy ma wystarczająco dużą powierzchnię.

O czym pamiętać przy budowie salonu?

Dobrym rozwiązaniem w przypadku niektórych salonów jest połączenie ich z innymi pomieszczeniami dziennej strefy mieszkalnej – w salonie bardzo często robi się więc jadalnię i wyznacza także inne aneksy. Duże znacznie ma więc wielkość salonu, ale jeśli odpowiednio połączymy wszystkie przestrzenie to nawet w przypadku mniejszej przestrzeni uda nam się wykorzystać każdy centymetr.

Trzeba jednak przy tym zwrócić uwagę na to, czy salon jest dobrze skomunikowany z innymi pomieszczeniami, jak również odpowiednio zaplanować rozstawienie poszczególnych mebli oraz wyposażenia – najlepiej w taki sposób, aby nie utrudniały poruszania się po pomieszczeniu, jak również umożliwiły funkcjonalne korzystanie z salonu. Mniejszych rozmiarów salon można natomiast wydłużyć za sprawą tarasu, który będzie świetnym przedłużeniem pokoju dziennego i zapewni nam dodatkową przestrzeń, szczególnie w trakcie tych cieplejszych dni.