Tynk na ocieplenie domu – jaki wybrać?

Tynk to wciąż najpopularniejszy materiał elewacyjny. Zanim jednak dokonamy wyboru warto wziąć pod uwagę, w jakiej okolicy znajduje się nasz dom i od tego uzależnić kupno tynku. Dzięki temu elewacja na długi czas zachowa dobry wygląd i nie będziemy musieli często jej myć.

http://ewpa.pl/ Domy dla rodziny http://jandach.pl/pl/domy-mieszkania-lusowo i mieszkania z ogrodem Lusowo

Na rynku możemy spotkać trzy rodzaje tynku: silikonowy, akrylowy oraz silikatowy. Pierwsze z nich są najbardziej odporne na zabrudzenia, a ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie nasiąkają wodą. Deszcz spływa po ich powierzchni jednocześnie oczyszczając elewację z kurzu.

Niestety – wadą tynków silikonowych jest niewątpliwie wysoka cena. Tynki akrylowe należą do najmniej odpornych na warunki atmosferyczne, a jeżeli do izolacji użyliśmy wełny mineralnej, w ogóle nie możemy ich zastosować. Rozwiązaniem pośrednim są tu tynki silikatowe i to one są właśnie kupowane najczęściej.

Często mają one w sobie domieszkę silikonu, która zwiększa ich odporność na wodę i zabrudzenia. Oprócz materiału, z jakiego wykonany jest tynk musimy wybrać także jego strukturę. Do budynków wnoszonych przy drogach i narażonych na zabrudzenia najczęściej poleca się „baranka”.

Osoby budujące swoje domy w bardziej spokojnym otoczeniu mogą zdecydować się na drugi bardzo popularny typ „kornika”.