Szklana piramida Luwru

Luwr to dawny pałac królewski i przede wszystkim jedno z największych muzeów na świecie. Galeria sztuki mieści dzieła takie jak „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, grecka Wenus z Milo, czy słynny kodeks Hammurabiego.

Sam budynek to perła francuskiego renesansu, pochodząca z połowy XVI wieku. Dlaczego w tak historycznym miejscu, zdecydowano się wybudować ogromną szklaną konstrukcję ze szkła i stali? Szklaną piramidę zaprojektował w 1981r.

chiński architekt wnętrz częstochowa Ieoh Ming Pei, na zlecenie samego prezydenta Francji – Françoisa Mitterranda. Budowla ma ponad 21 metrów, a bok podstawy – 35.

Pod konstrukcją znajduje się wejście główne do trzech różnych części muzeum. Luwr stał się miejscem, gdzie historia miesza się ze współczesnością.

Metaforycznie przestał on być już tylko galerią sztuki dawnych mistrzów, a stał się otwarty na współczesność oraz na potrzeby dzisiejszych odbiorców. Obecnie szklana piramida jest jednym z nowych symboli Francji i stała się niemal równie dobrze rozpoznawalna, jak wieża Eiffla.