Rzymskie akwedukty

Niektóre rzymskie budowle szczególnie mocno zapisały się w powszechnej świadomości. Należą do nich akwedukty. Każdy, kto chodził na lekcje historii, kojarzy ten rodzaj konstrukcji tworzony już przez starożytnych Rzymian. Odcinek oryginalnego akweduktu zachował się do dziś i jako atrakcja turystyczna nosi nazwę Pont du Gard. Jest to jeden z pięciu zachowanych fragmentów. Pełna długość akweduktu wynosiła aż 50 km i zawierała liczne tunele oraz mosty.

Akwedukty powstawały z kamienia. Były budowane bardzo precyzyjnie. Według pomiarów, stały spadek wynosił około 35 cm na długości 1 km. Można powiedzieć, że akwedukt był prostym systemem wodociągowym, który zaopatrywał w wodę termy, fontanny oraz budynki mieszkalne. Jak łatwo zauważyć, dawny system nie różnił się tak bardzo od dzisiejszych sieci – niektóre systemy wodociągowe wciąż wykorzystują w dużej mierze właśnie grawitację. Przepustowość jednej linii wynosiła nawet do 20 000 metrów sześciennych dziennie.

Dąbrówka mieszkania w szeregowcu na sprzedaż Dąbrówka Deweloper Dąbrówka, domy i mieszkania w Dąbrówce tanie mieszkania pod poznaniem

Akwedukt przestał działać około IX wieku.