One World Trade Center

Wszyscy pamiętamy tragiczny zamach na nowojorskie wieże World Trade Center z 11 września 2001 r. Atak terrorystyczny zabił 3 tysiące ludzi i pozostawił przerażającą, pustą przestrzeń w samym centrum miasta, zwaną „strefą zero”.

Długotrwała debata, dotycząca zagospodarowania opustoszałego terenu doprowadziła do jednego wniosku – należy uhonorować miejsce katastrofy. Nowa wieża miała nieść wartość symboliczną oraz być niezwykle trwała.

One World Trade Center, zwana też „Wieżą Wolności”, to niezwykły budynek, który powstał w miejscu zrujnowanych biurowców. Międzynarodowy konkurs wygrał Daniel Libeskind – sławny architekt współczesny, urodzony w Łodzi.

W końcu projekt został wykonany we współpracy z Davidem Childsem. Drapacz chmur otwarto w 2014 roku, a jego wysokość wynosi 541 metrów, czyli 1776 stóp, co daje rok uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Na rok 2015 planowane jest ukończenie w tym miejscu jeszcze trzech budynków WTC. Amerykanie, jak nikt inny potrafią podźwignąć się z upadku i stworzyć wspólnie niezwykłe dzieło.