Kolebka cywilizacji

Współczesny świat z całą pewnością nie wyglądałby tak, jak obecnie wygląda, gdyby nie Europejczycy. Mieszkańcy naszego kontynentu wywarli gigantyczny wpływ na wszystkie sfery życia, w tym także na gospodarkę i myśl ekonomiczną.

Praktycznie wszystkie kluczowe koncepcje w tym zakresie wykuwały się na europejskich uniwersytetach i wśród myślicieli, którzy od małego nasiąkali łacińską tradycją. Jeszcze wcześniej, w czasach kulturowej i cywilizacyjnej dominacji Greków, właśnie w Europie ferment intelektualny był najżywszy.

Kwestie gospodarcze zwykle nie były w kręgu zainteresowań antycznych filozofów, lecz nie brakowało ludzi, którzy myśleli także o tym. Dzięki temu Grecja, a potem Imperium Rzymskie mogły pochwalić się sprawnie zarządzaną i efektywną gospodarką, która zapewniała tym państwom spore dochody i pozwalała realizować wielkie projekty militarne oraz infrastrukturalne.

Oczywiście na przestrzeni dekad i wieków krajobraz ekonomiczny w Europie zmieniał się dynamicznie. Zmienia się także teraz, o czym warto pamiętać.