Jaki materiał wybrać na ściany dla domu?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych musimy podjąć szereg decyzji dotyczących materiałów, jakie wykorzystamy podczas samej budowy. Trzeba na przykład zdecydować, jakie ściany powinien mieć nasz wymarzony dom. Wśród najbardziej popularnych materiałów na budowę ścian warto wyróżnić cegłę ceramiczną oraz ceramikę poryzowaną, które od lat cieszą się sporą popularnością.

Ceramika tradycyjna tę popularność zawdzięcza wielu zaletom, jakimi może się pochwalić – są to przede wszystkim dobra izolacyjność akustyczna, akumulacyjność cieplna czy też wytrzymałość na ściskanie czy odporność na uszkodzenia i działanie ognia. Wszystkie te czynniki są niezwykle ważne, jeśli chodzi o wybór materiałów na ściany naszego domu i to właśnie na nich powinniśmy się w największej mierze skupić. Oczywiście poszczególne wyroby ceramiczne różnią się między sobą poszczególnymi parametrami, natomiast jeśli wiemy już, na co zwracać uwagę to zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć wybór.

Czy warto postawić na ceramikę poryzowaną?

I tak, w przypadku ceramiki poryzowanej podstawową różnicą jest fakt, że glina wykorzystywana do jej produkcji mieszana jest z trocinami i pyłem drzewnym. Dzięki temu taka ceramika ma mniejszą masę, jak również nieco lepsze parametry izolacyjności termicznej niż tradycyjne cegły czy pustaki. A to właśnie ta cecha jest jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o budowę ścian – im lepsze parametry termoizolacyjne, tym mniej ciepła będzie uciekało z naszego domu.

Warto więc zwrócić na to uwagę, gdyż w ten sposób będziemy mieli pewność, że stawiamy na materiał wysokiej jakości. Znaczenie ma oczywiście jeszcze kilka innych czynników, dlatego też ostateczny wybór nie będzie łatwy, natomiast w razie wątpliwości warto jest skonsultować się ze specjalistą, aby ten doradził nam, jaki materiał będzie dla nas najlepszym wyborem.