Centrum Pompidou

W 1977 r. zostało otwarte Centrum Sztuki Współczesnej w Paryżu, zwane powszechnie Centrum Pompidou, od nazwiska urzędującego wtedy prezydenta Francji.

Był to precedens na światową skalę. Co było tak rewolucyjne w tym projekcie i wywołało burzę kontrowersji? Projekt wykonali dwaj architekci – Renzo Piano i Richard Rogers.

Wszystkie instalacje zostały wyprowadzone na zewnątrz i pomalowane na różne kolory, z których każdy odpowiada innej funkcji. Przewody ogrzewcze, rury wodociągowe, hydrofory, kable elektryczne oraz przewody klimatyzacyjne, to co zwykle ukrywane – teraz zostało wystawione na widok publiczny.

Materiałami wykorzystanymi w budowie były tutaj głównie stal i szkło – symbole nowoczesności i wieku technologii. Centrum kulturalne oprócz muzeum sztuki, mieści w sobie dzisiaj również główną bibliotekę Paryża, teatry i sale koncertowe oraz restauracje i sklepy.

Ten niezwykły projekt budowlany już wpisał się do podręczników historii sztuki, a co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata.